Yönetim Paneli

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun gezilecek yerler

Dündar Tepe Tümülüsü: Mert Irmağı’nın batı yakasındadır. 1941 yılında Prof. Kılıç Kökten kazı yaptı.

Toptepe Tümülüsü: Kentin doğusunda yer alır. 1993 yılında kazı yaptılar.

Toptepe

Hacı İsmail Kral mezarları: 2007 yılında kazı yaptılar.

Uzgur Mahallesi Tümülüsü

Uzgur Tümülüsü

Kara Samsun ören yeri

Karasamsun

Akropolis: Sahra Sıhhiye Okulu’nun yeri.

Amisos mezar odaları: Baruthane’de.

Amisos mezar odaları

Cedit Ebussuut Cad. mezar odaları: 1995 senesinde yol yapımı sırasında Helenistik döneme ait 5 mezar odası bulundu, odalardan iki kadın bir de erkek iskeleti çıktı. Amisos hazinesinin mücevherleri de Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmiştir.

Kurupelit Çakalca Karadoğan Tümülüsü

Kalkancı Ören yeri: 2009 yılında yol çalışmaları sırasında arkeolojik bulgular elde edildi.

Samsun gezilecek yerler

Tekkeköy mağaraları: 1941 yılında Kılıç Kökten, Nimet Özgüç ve Tahsin Özgüç kazı yaptılar. Samsun’un 14 km. doğusundadır. Paleolitik çağ yerleşkesi. Kaya kitlesine “delikli kaya” denir. Bir 79C318 kalesidir.

Tekkeköy mağaraları
Tekkeköy mağaraları
Tekkeköy mağaraları

Samsun’un müzeleri – Samsun Gezilecek Yerler

Atatürk müzesi:

Fuar içindeki binayı 1968 yılında sergi salonu olarak yaptılar. 1981 yılında Atatürk Müzesi olarak açtılar, içinde Atatürk’ün özel eşyaları sergilendi. 2006 yılında Gazi Müzesi ile birleştirilerek kapatıldı.

Gazi Müzesi (1940):

Bina, 1902 yılında yaptırılan Mıntıka Palas oteliydi, sahibi de Jean Ionnis Mantika adlı bir Rumdu. İki katlı bina tuğla ve bağdadi duvarlıdır. M.K.P. 1919, 1928 ve 1930 yıllarında Samsun’a gelişlerinde bu binada kaldı. 1924 yılında gelişinde ise Şahin Zade Remzi Bey’in konağında misafir ettiler (Bugünkü Atatürk Lisesi karşısındaki Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü). Müzede Gazi ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri, Samsun’da çekilen fotoğrafları, bazı tarihi belgeler, çalışma odası, yatak odası ve özel eşyaları sergilenmektedir.

Bandırma Vapuru Müzesi:

Bu vapuru 1894 yılında bir Rum firması İskoçya’dan satın aldı, “Panderma” adını verdi, 1910 yılında adını “Bandırma” olarak değiştirdi. Gemi 1925 yılında hurda oldu. 2001 yılında Taşkınlar A.Ş. ihale yoluyla benzerini yaptırdı. Müze olarak 2003 yılında ziyarete açtılar. İçinde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ve bazı resimler sergilenmektedir.

Samsun gezilecek yerler

Atatürk’le beraber Samsun’a çıkanlar:

 • Kur. Alb. Refet Bele
 • Kur. Alb. Kazım Dirik
 • Kur. Alb. Mehmet Arif (Ayıcı Arif)
 • Kur. Bn. Hüsrev Gerede
 • Tç. Bn. Kemal Doğan
 • Dr. Bn. Refik Saydam
 • Dr. Alb. İbrahim Öngören
 • Yzb. Abbas Güler
 • Kd. Bn. Mümtaz Tümay
 • Yzb. İ. Hakkı Ede
 • Yzb. A. Şevket önder
 • Yzb. Mustafa Vasfi Süsoy
 • Ütğm. Hayati Bey
 • Ütğm. Ali Hikmet Gerçekçi
 • Ütğm. Abdullah Kunt
 • Tğm. Muzaffer Kılıç
 • Şifre katibi Faik Abbas
 • Şifre Katip Yrd. Memduh Atasev

Samsun Arkeoloji Müzesi:

Müzeyi 1981 yılında ziyarete açtılar. Müzede Kalkolitik çağdan Osmanlı dönemine kadar elde edilen bulgular sergilediler. Orta salonda, 3. yüzyılda Roma İmparatoru Aleksandr Severus döneminde yapılmış “Amisos Mozaiği” yer aldı. Mozaikte, Akhilleus ile anası tanrıça Thetis‘in Truva Savaşı‘ndaki konuşmaları, köşelerde mevsimleri simgeleyen portreler, dikdörtgen panellerde nereidler (su perileri), mitolojik deniz yaratıkları ve kurban sahnesi var.

Samsun gezilecek yerler

Sağ odada, 1. yüzyılda, Roma devrinde yapılan çıplak bronz heykel göze çarpar. Heykelin mö. 5. yüzyılda yapılan orijinali Kastamonu’nun Cide ilçesindedir. Salondaki 500 yıl sonra yapılan kopyasıdır. 1995 yılında, Cedit mahallesinde, yol yapımı sırasında bulunan mezar odalarında bir hazine ele geçirdiler, hazineyi bu salonda sergilediler. Vezirköprü’nün Oymaağaç köyünde bulunan Nerik Hitit kentinde elde edilen arkeolojik bulguları salonun köşesinde sergilediler. En son kazıyı 2013 yılında Yrd. Doç. Dr. Akın Temur yaptı. Vitrinlerde sergilenen başlıca eserler:

Samsun gezilecek yerler

Keramik kandil, buhurdan, testi, cam tabak, metal kutu, altın takı koleksiyonu, haç, küpeler, yüzükler, saç tokaları, aplikler, kolyeler, gerdanlıklar; kadın, aslan ve yılan başlı bilezikler; medusa (kadın başlı yılan), kentavros (insan başlı at), ve nereid (su perisi) başlı düğmeler ve daha birçok arkeolojik bulgular…

Etnografya Müzesi:

1981 yılında açıldı, Arkeoloji Müzesi’nin sol tarafındaki salondadır. Sergilenen eserler: Bindallı, peşkir, para ve saat keseleri, el yazması kuranlar, süs eşyaları, mutfak eşyaları, silahlar…

Müzenin avlusunda lahitler, mezar stelleri ve kabartmalar var. (2017)

Emekli Fransızca Öğretmeni – Ertan Günay

Atatürk Evi Müzesi:

Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri Kutlukentte (Kirazlık’ta) yaptırıldı, 2006 yılında ziyarete açıldı. Üç katlı binada Atatürk’ün çocukluk döneminde kullanılan çeşitli eşyaları sergilediler.

Amisos anıt mezarları:

1991 – 1995 yıllarında müze müdürü Mustafa Döver Amisos’ta kazı yaptırdı. Son olarak 2004 -2006 yılları arasında da Sümer Atasoy, Tümülüslerdeki kazılara devam etti.

Samsun gezilecek yerler

Helenistik dönem antik kentlerinde akropolis ve nekropolis bölümleri vardır. Akropoliste tapınaklar vardı, şehrin yüksek tepelerine yakın bölümünde vardı. Amisos’un akropolisi bugünkü Sahil – Sıhhiye Okulu’nun bulunduğu yerdeydi. Kentte bir de nekropolis bölümü vardı, burası kentin mezarlığı idi. Amisos’un nekropolisi işte Tümülüslerin bulunduğu yerdi. Bu Tümülüslerdeki mezar odaları m.ö. 4. ve 2. yüzyıllarda yaşamış olan Pontus – Rum Devleti‘nin Kralları Mitridat hanedanına aittir. Tümülüsler yığma topraklarla yapılmıştır. Amisos’ta yan yana iki Tümülüs vardır: Güney ve kuzey Tümülüsleri.

Güney Tümülüsü mezar odaları:

Tümülüs, 15 m. yüksekliğinde ve 40 m. çapındadır. Mezar odaları yığma tabakasının oyulması ile yapılmıştır. Odalar 6 x 2,5 m. boyutlarında ve 3 m. yüksekliğindedir. Duvarları krem rengi sıvalıdır. İç içe iki oda vardır.

Samsun gezilecek yerler

Ön oda: Sıvaya taş görünümü verilmiş, çizgiler lacivert ve kımızı renktedir. Odadaki sedirlerde ölü yakınları oturup şarap içerlerdi. Duvardaki nişlere kandil koyuyorlardı.

Samsun gezilecek yerler

Arka oda: Buradaki Ölünün konulduğu yer yumurta figürü bezemelidir. Odanın duvarları kırmızı ve siyah yatay şeritlerle süslenmiştir. Kazı sırasında odada çanak – çömlek, testi, koku şişeleri, kemik süsler ve bronz çiviler bulunmuştur. Bulgular Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kuzey Tümülüsü mezar odaları:

Tümülüs, 8 m. yüksekliğinde ve 30 m. çapındadır. Odalar 6 x 3 m. boyutlarında ve 2,5 m. yüksekliğindedir. İç içe sıralanan üç oda var. Odalar yalancı yarım sütunlarla süslenmiştir. Odalarda herhangi bir eşyaya rastlanmamıştır.

Kent Müzesi:

Müzenin binası 1928 yılında DDY lojmanı olarak yapılmıştır. Demirspor Kulübü’nün lokal olarak kullandığı bitişik bina da 1936 yılında yapılmıştır. Uzun yıllar lokalin bahçesinde sünnet, nişan ve düğün törenleri yaptılar. Lojman olarak kullanılan binayı 2011 yılında tamir ettiler ve 2013 yılında müze olarak ziyarete açtılar. Müzenin bölümleri:

Samsun gezilecek yerler

A-Blok

Müze girişindeki tek katlı bölümdür. Sağda Paleolitik dönemden Bizans dönemine kadar Samsun’un kronolojik tarihini anlattılar; solda, tütüncülük ve Samsunlu sanatçıların tanıtıldığı bölümü sergilediler Ayrıca, sergi salonu da bu bölümde yer alır.

Samsun gezilecek yerler

B-Blok

Binanın Atatürk bulvarı tarafındaki bölümüdür.

Samsun gezilecek yerler

B-Blok Zemin Kat: Bu bölümde tarihte Samsun’daki göçleri, afetleri, Osmanlı dönemine ait belgeleri ve fotoğrafları sergilediler. Bu bölümde ayrıca, sanal müze diye bir bölüm daha vardır ki, burada yaşlı ve engelli ziyaretçiler müzenin öteki bölümlerini gezmeden ekrandan izleyebilirler.

Samsun gezilecek yerler

B-Blok Birinci Kat: Bu bölümde Cumhuriyet döneminde Samsun’da yapılan anıtlar, Atatürk’ün Samsun’u ziyaretleri, Samsun’da görev yapan belediye başkanlarının, valilerin ve seçilen milletvekillerinin portrelerini sergilediler.

Samsun gezilecek yerler

B-Blok İkinci Kat: Bu bölümde Samsun’daki tarihi yapılar, kentin mimari yapısını, ulaşım tarihini ile ilgili görselleri sergilediler. Değişik ilçelerden görüntüler dokunmatik ekrandan ve duvardaki panolardan izlenebilir. Ayrıca, bu bölümde animasyon filmi izleyerek Samsun’u daha iyi tanıma imkanı var.

Samsun gezilecek yerler

C-Blok: Binanın Irmak Caddesi tarafındaki bölümdür. C-Blok’a, B-Blok’un birinci katından uzun bir koridordan geçiliyor. Bu koridor aynı zamanda sergi salonudur.

Samsun gezilecek yerler

C-Blok Zemin Kat: bu bölümde geleneksel el sanatları, Samsun Fuarı tanıtım panoları, Samsun’da balıkçılıkla ilgili görseller ve açıklayıcı duvar yazıları yer alır.

Samsun gezilecek yerler

C-Blok Birinci Kat: Bu bölümde Bafra Su Basan Ormanları ve orada yaşayan kuş türleri (flora – fauna), Kızılırmak Deltası, Ladik – Akdağ kış sporları merkezi, plajlar, Havza kaplıcaları, Vezirköprü Oymaağaç, Baruthane Amisos, Tekkeköy ören yerleri, İkiztepe höyüğü dijital çerçevelerde sunuluyor. Değişik odalarda basın tarihi, eğitim tarihi ve spor tarihi anlatılıyor.

Samsun gezilecek yerler

B-Blok İkinci Kat: bu bölümde Samsun’un Sağlık tarihi, hastaneleri, geleneksel yemekleri, çocuk oyunları, düğün gelenekleri, tanıtılıyor. Sözlü tarih bölümündeki duvar yazılarında, yaşlı Samsunluların anılarına yer veriliyor. Kültür ve sanat tarihi odasında tiyatrolar, sinemalar ve müzik dernekleri tanıtılıyor.

Müze bahçesinde kafeterya var. (2017)

Emekli Fransızca Öğretmeni – Ertan Günay

Amazon Köyü Açıkhava Müzesi:

Batıpark’ta Venedik usulü kanal açılınca, 2012 yılında oluşturulan adada Amazon Köyü çadırları yapımına başlandı. Amazon Köyü’nü 2014 yılında açıkhava müzesi olarak ziyarete açtılar. Çadırlarda, amazon kraliçeleri ile onların hizmetçilerinin yer aldığı heykelleri sergilediler. Amazonların savaşlarını, erkekleri esir alışlarını ve dinlenme odalarını çadırlarda canlandırdılar, yaşadıkları mağara ve çadır evlerini 25 amazon heykeli ile donattılar. Heykeller 200° sıcakta erimezler, gerçek saçlıdırlar. Çadırlarda, yay, ok, mızrak gibi silahlarla bazı mutfak eşyalarını sergilediler.

Mitolojide Amazonlar – Samsun Gezi Rehberi

Amazon kelimesi, Yunanca mazos (meme) kelimesine “a” olumsuzluk öneki getirilerek yapılmıştır, anlamı “memesiz” demektir. Efsanelere göre, amazonlar daha isabetli ok atabilmek için sağ memelerini kestirirlerdi. Nesillerini sürdürebilmek için komşu kentlere akın yapar, en güçlü erkeklerle ilişkiye girerlerdi. Erkek çocuklarını öldürürler, kızları savaşçı yaparlardı. Yunan mitolojisine göre amazonlar savaş tanrısı Ares ile tanrıça Otrera ve Marpesia’nın kızlarıdır. Amazonlar Thermedon (Terme) çayı kenarındaki Themiskyra kentinde (Gölyazı köyü) yaşarlardı.

Samsun gezilecek yerler

İkinci bir efsaneye göre, İskit kadınları savaşçı amazonlardı, Kafkasya’da yaşarlardı. Bir savaşta eşlerinin tümü kılıçtan geçirildiği için erkek nesli yok olmuştu, kadınlar zorunlu olarak savaşçı olmuşlardı. Bu kadınlar sarı ırktandı, mezarlarına silahları ile beraber gömdüler.

Samsun gezilecek yerler

Üçüncü bir efsaneye göre, Güney Amerika’daki Amazon nehrinin havzasında, Peru‘da da amazonlar yaşamışlardı. Esir aldıkları erkekleri ağaca bağlayıp okla öldürürlerdi, ya da ateşte yakaralardı.

Samsun gezilecek yerler

Dördüncü tip amazonlar da var ki, efsane değil gerçek. Kadınlardan oluşturulan ordular. 19. yüzyılda Afrika ülkelerinde, 1960’lı yıllarda İsrail’de savaşa sokuldular.

Başlıca amazon kraliçeleri
Panthesile

Savaş tanrısı Ares ile amazon kraliçesi Otrera’nın kızıdır. Babası Ares gibi, Truva Savaşı‘nda Truvalılara yardım etti. Akhalar (Yunanlılar) tarafındaki ünlü savaşçı Akhilleus bu savaşta onu öldürdü. Öldürdüğü amazon kraliçesine aşık olduğu için ölüsünün başında ağladı.

Hippolyte

Ares ile Otrera’nın kızı, Panthesile’nin kız kardeşidir. Hippolyte kelimesi Yunanca “hippos” (at) ve “lucin” (çılgın, deli) kelimelerinden oluşmuştur, “çılgın at” demektir. Babası Ares ona bir altın kemer hediye etmiştir. Herakles isimli mitoloji kahramanı bu kemeri onun elinden almak ister. Sebebine gelince, altın kemeri almak Herakles’in 12 görevinden dokuzuncusudur. Bu nedenle, Herakles Hippolyte’i öldürür, altın kemeri elinden alır. İnsanlar bu efsaneden yüzyıllarca etkilenmişler, altın kemeri kutsal saymışlardır. Birçok ülkenin kadın mezarlarında altın kemerlere rastlanmaktadır.

Melanippe

Amazon kraliçesidir. Ares ile Otrera’nın kızı, Panthesile ile Hippolyte’in kız kardeşidir.

Otrera

Amazon kraliçesidir. Ares ile ilişkisi sonucu üç amazon kraliçesinin annesi olmuştur: Panthesile, Hippolyte ve Melanippe…

Antiope

Ares ile amazon kraliçesi Marpesia’nın kızıdır. Orithia’nın kız kardeşidir. Themiskyra savaşında Herakles onu kaçırdı, Atina’da Theseus’e savaş ganimeti olarak verdi. Bu arada, amazonlar hem Antiope’u kurtarmak, hem de altın kemeri geri almak için Atina’ya saldırdılar. Antiope Atinalılarla savaşırken öldürüldü.

Orithia

Ares ile Marpesia’nan kızı, Antiope’un kız kardeşidir. Annesi öldükten sonra kız kardeşi Antiope’un yanında eş kraliçe alarak görev yaptı. Dağların korkunç savaşçısı idi.

Marpesia

Amazon kraliçesidir. Aresle ilişkisi sonucu Antiope ve Orithia isimli iki kızı olmuştur. Marpesia kelimesi Yunancada hırsız anlamına gelir. Dağistan’ın Derbent kentinde yaşadığı rivayet edilir. Hazar Denizi‘nin bir kıyısına onun adı verilmiştir. Efes Artemis Tapınağı‘nın yapımına katılmıştır.

Thalestris

Kaprisli bir amazon kraliçesiydi. Güçlü savaşçı kızlara sahip olmak için Büyük İskender‘le evlenmek istedi. İki savaşçıdan olan kız çocuğu süper güçlü olacak, dünyayı fethedebilecek diye düşündü. Bu nedenle İskender’le 13 gün birlikte yaşadı. Bazı tarihçiler bu olayı yaşanmış gerçek tarih diye algılıyorlar, İskit Kralı kızını İskender’le evlendirmek istedi diye anlatıyorlar.

Amazon figürlerine rastlanılan yerler:

Amazon figürlerine Yunanistan’da ve Ege bölgesindeki ilk çağ tapınaklarında, savaş aracı kalkanların üzerinde ve vazoların üzerinde rastlanır.

Kaynak olarak alınan yazarlar: Homeros ve Eschyle (M.Ö. 5. yy.)

Emekli Fransızca Öğretmeni – Ertan Günay

Tekkeköy Açıkhava Arkeoloji Müzesi:

Tekkeköy adı, 13. yüzyılda kentte Şeyh Zeynüddin’in kurduğu tekkeden gelir. Mağaralarında ilk kazıları 1941 yılında Kılıç Kökten yapmıştır. Yel değirmeni hala çalışır durumdadır.

Samsun gezilecek yerler

Tekkeköy Arkeoloji Müzesi’ni 2014 yılında açtılar. Türkiye’de ilk imitasyon müzesidir. Tekkeköy mağaraları daha önce 1977 yılında sit alanı olarak ilan edildi, bunun sonucu olarak son yıllarda müze açmak için yoğun çalışmalar başladı. Eski bir Rum evini tamir edilerek müze haline dönüştürdüler.

Samsun gezilecek yerler

Müze duvarlarında Paleolitik dönemden başlayarak bütün tarih çağları ile ilgili açıklayıcı yazıları okumak ziyaretçiye detaylı bilgi kazandıracaktır. Sergilenen bulgular paleoletik, mezolitik, neolitik, kalkolitik, bronz çağları ile Hitit ve Frig dönemlerine aittir. Vitrinlerde çanak – çömlek, küpe, bilezik, kama, ok, v.s. sergilenmektedir.

Samsun gezilecek yerler

Müze bahçesinde Paleolitik dönemde yaşamış olan avcı – devşirici atalarımızın yaşamları ile ilgili heykellerini görmek mümkündür. Bu canlandırmalara “substitution” ya da “imitation” denir.

Kerimbey İstasyonu’ndan kalma binalar restore edilerek çevre düzenlemesi yapılacak, bu bölge nostalji parkına dönüştürülecek. Bu binalardan biri Mübadele Müzesi olarak düzenlenecektir. (2017)

Emekli Fransızca Öğretmeni – Ertan Günay

Samsun’un tarihi camileri – Samsun Gezilecek Yerler

Seyit Kutbittin Camisi

Caminin yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Seyit Kutbittin 14. yüzyılda yaşamıştır. 12. yüzyılda yaşamış olan tarikat kurucusu Abdülkadir Geylani’nin torunudur. Caminin 16. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Cami Eski Mezarlık’ın içindedir.

İsa Baba Camisi

Cami Cedit Mahallesi’ndedir. 15. yüzyılda yapıldığı rivayet ediliyor. İsa Baba’nın alperen mi, yoksa Bektaşi mi olduğu tarihçiler arasında tartışma konusudur. Cami avlusunda türbesi bulunmaktadır. Son yıllarda tamirat yaptılar, bahçesini yeniden düzenlediler.

Pazar Camisi

Saathane Meydanı yakınlarındadır. 14. yy. İlhanlı dönemi camilerindendir. 1819 yılında onarılmıştır.

Hacı Hatun Camisi

Namık Kemal Caddesi’nin yan sokağındadır. 17. yüzyılda İbrahim kızı Hacı Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Yalı Camisi

Buğday Pazarı semtindedir. İlk cami 15. yüzyılda İlhanlılar döneminde, bugünkü cami onun yerinde 19. yüzyılda yaptırılmıştır. Avlusunda Abdullah P. çeşmesi var.

Kurşunlu Cami

Bulvar üzerindedir. 14. yy. İlhanlı dönemi eseridir. Şimdiki cami 19. yy.’da yeniden yapılan camidir.

Hançerli Camisi

Hançerli semtine adını veren camidir. 14. yüzyılda yapılmıştır. Yıkılan caminin yerine 19. yy’de yenisi yapılmıştır.

Kılıçdede Camisi ve Türbesi

Cami 14. yüzyılda yapılan caminin yerinde 1883 yılında yapılmıştır. Kılıçdede 12. yüzyılda Selçuklu – Bizans Savaşı’nda şehit olmuştur. Türbe hakkında rivayetler:

Samsun gezilecek yerler

Türbe etrafında kazı yapılırken toprak yumuşak olduğu halde kepçe çalışamamış.

Bizanslılar denizden Kılıçdede’nin bulunduğu yere top mermisi atmışlar, Kılıçdede dua okuyunca mermi yön değiştirmiş, Kılıçdede’yi vuramamış! (12. yüzyılda top mermisi var mıydı?)

Büyük Cami

Büyük Cami’nin bugünkü bulunduğu yerde Selçuklular döneminde “Kale Camii” adıyla ahşap bir cami yapmışlardı. 1869 yangınında bu cami yanınca 1884 yılında Batumlu Hacı Ali Efendi bugünkü camiyi yaptırdı. Kesme taştan yapılmış, kare planlıdır . İki minarelidir. Pencereleri vitray süslemelidir. Son cemaat yeri vardır. Mihrabı mermerdendir, minberi ahşap desenlidir.

Süleyman Paşa Camisi

19. Yüzyılda Haznedarzade Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Medrese ile ilişkili olduğundan “Medrese Camisi” de denir.

Selahiye Camisi

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Mimari yapısına göre 19. yüzyılda yaptırıldığı anlaşılıyor. Caminin son cemaat yeri vardır.

Mater Dolorsa Kilisesi

İtalyanca “Mater Dolorosa” kelimesi, “acı çeken ana” demektir. Meryem Ana, oğlu çarmıha çekildiği için acılıdır. 1845 yılında İtalyan Kapuçin rahipleri Çar Nikola Tiflis’ten kovdu. Bu rahipler Samsun’da, Trabzon’da ve Çoruh Vadisi’nde Katolik kiliseleri kurdular. Samsun’daki Kilisenin tarihi 1857’dir. (İlk ahşap kilise: 1661)

Kale Camisi

Kuyumcular Çarşısı’ndadır. 14. yüzyıl İlhanlı dönemi yapıtıdır. Kitabesi: “Timurtaş Noyan zamanında bu mübarek mescit imar edildi.”

Seyyid Kutbittin Camisi

13. yüzyılın sonlarında yapılan küçük caminin duvarları Kütahya çinileri ile süslenmiştir.

İsa Baba Camisi

15. yüzyılda yapılmıştır. 1895 yılında tamir edilmiştir. Minaresinin kaidesi kare planlıdır, üzerine oturtulan minare yivli ve tek şerefelidir.

Haznedar Süleyman Paşa Medresesi

Büyükşehir Belediyesinin karşısında, Medrese Camisi’nin yanındadır. 1813 yılında H. Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Avlusu revaklıdır.

Günümüzde iş merkezi olarak kullanılmaktadır. Etrafındaki sonradan yapılan binalar sökülerek medrese ve cami her taraftan görülebilecek hale getirilmiştir.

Samsun’daki türbeler –

Samsun Gezilecek Yerler

Kılıçdede Türbesi

Kılıçdede’nin kim olduğu kesin olarak bilinmemektedir. 12. yüzyılda Bizanslılarla savaşırken şehit düştüğü rivayet edilir. 1970 yılında türbeyi kapalı mekan olarak düzenlediler.

Seyyit Kutbittin Türbesi

Seyyit Kutbittin 12. yüzyılda yaşamış olan tarikat kurucusu Abdülkadir Geylani’nin torunudur. 1322 yılında ölmüştür. Türbenin yapıldığı tarih kesin olarak bilinmiyor.

İsa Baba Türbesi

Türbe Cedit Mahallesi’ndedir. İsa Baba’nın gerçek adı İbn Muhammed’dir. 39 arkadaşı ile Bizanslılara karşı savaştığı, türbenin yanındaki mezarların arkadaşlarına ait olduğu rivayet edilir. Bu nedenle türbeye “Kırklar Türbesi” de denir. Rivayete göre, düşman gemisinden top mermisi atılınca 39 arkadaşı ile dua etmişler, mermi geri dönüp gemiye isabet etmiş. (Aynı efsaneleştirilmiş olay Kılıçdede için de anlatılır. Ne var ki, Bizanslılar döneminde top mermisi yoktu)

Tarihi binalar – Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Kalesi

12. yüzyılda Danişmend Oğulları yaptı. Kalenin üç kapısı vardı.

A – Batı Kapısı: Kuyumcular Çarşısı’ndaki Kale Camisi’nin bulunduğu yerdeydi.

B – Doğu Kapısı: Bugünkü Bedestan’daydı.

C – Deniz Kapısı: Osmanlı Bankası’nın yanındaydı.

Surların yüksekliği deniz tarafında 8m. kara tarafında 6m. idi. Evliya Çelebi 17. yüzyılda 70 kule olduğunu yazıyor. 1869 yangınından sonra Fransız asıllı İsviçreli bir mimar şehrin planını yaptı, surlar yıkılmış oldu. Araziyi daha sonra sattılar. Günümüzde Saathane yöresinde yapılan düzenleme çalışmaları ile kale kalıntıları meydana çıkarılıyor.

Taşhan

Saathane Meydanı yakınlarındadır. 16. yüzyılda yapılmış iki katlı bir bina. 1974 yılında onardılar. Tuğla ve moloz taştan yapılmıştır. Dükkanlarının giriş kapıları kemerlidir. İkinci kata çıkılan beton merdiven sonradan yapılmıştır. İkinci katı revaklıdır. Giriş kapısı yuvarlak kemerlidir.

Acem Tekkesi

Bulunduğu yer: Bulvar. Binanın yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor, ancak 19. yy. yapısı olduğu tahmin ediliyor. Binanın sahibi İranlıdır; Acem Tekkesi adını verdiler. Daha sonra bina hazineye devredilmiştir. Tekke kare planlıdır, bodrum katlıdır, içinde mutfak ve büyük bir ayin salonu vardır. Bodrum kata iç merdivenden iniliyor. Bodrum ahşap direklidir. Günümüzde ayin salonu müzikhol olarak, bodrumu ise restoran olarak kullanılmaktadır. Acem Tekkesi’ni 2007 yılında eğlence yeri olarak hizmete açtılar.

Büyükşehir belediye Binası

Tarihi taş bina 1913 yılında dönemin belediye başkanı Mustafa Necip Bey tarafından yaptırılmıştır. Bina 3 katlıdır, zemin katları balkonludur. Pencereleri dardır. Kitabenin metni: “5. Muhammed Han hazretlerinin saltanatı zamanında Gebilizade Necip Efendi’nin riyaseti yıllarında inşa edilmiştir” Arazisi Salih Beyzade’den alınmış, İtalyan mühendis Sinyor Rici’ye yaptırılmıştır.:
Cumhuriyet Meydanı’ndadır.

BULVAR AVM

1867 yılında Fransız Reji Şirketi, Reji Sigara Fabrikası’nı kurdu. Sipahi, Yenice, Asker, Bafra, Birinci, Bahar sigaraları üretti. Daha sonra filtreli Samsun ve Bafra sigaraları da devreye girdi. 1997 yılında Ballıca Sigara Fabrikası açılınca, üretime kapattılar, B.Ş.B.’ye devrettiler. Binaları onararak alışveriş merkezine dönüştürdüler, adına da “Bulvar Alışveriş Merkezi” dediler.

FLO Alışveriş Merkezi

Cumhuriyet Meydanı Gazi Caddesi’ndedir. Binayı, 1890 yılında Polihron Oteli olarak yaptılar. Daha sonra, Rum Dar’ul Eytamı (çocuk yurdu), Samsun Adliye Binası (1930 – 1940), Askeri Hastane ve kültür müdürlüğü olarak da kullandılar. Bina 4 katlıdır.

Mc. Donald’s Kafeteryası

(Cumhuriyet Meydanı’nda) 1890 yılında idadiye mektebi (lise) olarak yaptılar. 1921 yılında “İstiklal Numune Mektebi” ismiyle İlkokul olarak eğitime başladı. Okul, öğleden önce Türkçe, öğleden sonra Fransızca eğitim yapıyordu. Atatürk 1924 yılında Samsun’a geldiğinde öğretmenlerle toplantı yaptı, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünü burada söyledi.

Ziraat Bankası İlkadım Şubesi

Bankalar Caddesi’ndedir. 1909 yılında binayı Atina Bankası olarak açtılar. 1923 yılında Atina Bankası kapanınca Selanik Bankası buraya yerleşti. Daha sonra Emniyet Sandığı ve Z.B. Merkez Şubesi olarak kullandılar. Z.B. Merkez Şubesi yeni binasına taşınınca, bir süre “Ziraat Bankası Özel İşlem Merkezi” olarak hizmet verdi.

Garanti Bankası

Bankalar Caddesi’nin Saathane tarafındadır. Bina geç Osmanlı döneminde bir Fransız tarafından yaptırılmıştır. 1929 yılında Osmanlı Bankası olarak kullandılar. Daha sonra Garanti Bankası’na devredilmiştir.

Çarşı Karakolu

Saathane Meydanı’ndadır. Bina İttihat ve Terakki Partisi’nin Samsun Şubesi olarak kullanılmıştır.

Saray Oteli (P.T.T. yanında)

Cumhuriyet döneminde yapılan ilk otellerdendir.

Fazıl Kadı Gençlik Merkezi

Fatih Sultan Mehmet Caddesi’ndedir.
Binayı 1903 yılında okul olarak yaptılar. Bir süre “Fazıl Kadı İlköğretim Okulu” olarak kullandılar.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Binayı 1902 yılında yaptılar, “Hamidiye Hastanesi” adını verdiler. Hastanenin ismini 2. Meşrutiyet döneminde “Canik Guraba Hastanesi” olarak değiştirdiler. Samsun Tıp Fakültesi 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi‘ne bağlı olarak burada açıldı, 9 yıl eğitimini bu binada sürdürdü.

Yol-İş Sendikası (Öğretmenevinin karşısında)

Bina Çarşambalı bir Rum’a aitti. Rumlar 1923 yılında yapılan mübadele sonucu binayı terk edince hazineye kaldı. Bir dönem aynı binayı Fransız Konsolosluğu olarak kullandılar.

Sosyal Bilimler Lisesi (İstiklal Caddesi’nde)

1912 yılında Rum Çinekyan Lisesi olarak açtılar. Daha sonra, sıra ile Hilal-i Ahmer Hastanesi, Erkek Mektebi, Cumhuriyet İlkokulu ve Turizm Meslek Lisesi olarak kullandılar.

İl Turizm Müdürlüğü

İstiklal Caddesi’ndedir.
1890 yılında bir Rum banker yaptırdı. Öğretmenevi ve öğretmen hastanesi olarak da kullandılar.

Şehir Kulübü

İstiklal Caddesi’ndedir. Bir Rum ve onun İngiliz ortağı son Osmanlı döneminde yaptırdı.

Bölge İdare Mahkemesi

Irmak Caddesi’ndedir. 1884 yılında yaptılar. Samsun Kalesi’nin surları söktüler taşları bina yapımında kullandılar. Önündeki park mezarlıktı. Bina deniz kenarındaydı. Yeni Vilayet yapılıncaya kadar Samsun Vilayet binası olarak kullandılar.

Atatürk Lisesi

1913 yılında ticaret lisesi olarak açtılar. 1. Dünya Savaşı’nda askeri hastane olarak kullandılar. Eski Atatürk Ortaokulu’nu daha sonra bugünkü liseye dönüştürdüler.

Sahil Palas (Z.B. arkasında)

Samsun’un ilk otellerinden. 1930 yılında yaptılar. Üç katlı taş bina…

Merkez Bankası (Bankalar Caddesi’nde)

Kesme Taştan yapılmış iki katlı bina. Geç Osmanlı Döneminde yapılmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü (Oba Restoran’ın çapraz karşısında)

Son Osmanlı Dönemindeki “Aristofanes” tiyatrosu.

Burger King Salonu

İstiklal Caddesi’ndedir. Elmas Hanım isimli asilzadeye ait binayı vakıflara devrettiler. Vakıflardan Belediyeye geçince, Belediye Kent Müzesi olarak düzenlemek istedi. Kent Müzesi başka yerde açılınca, bina halen kafeterya olarak kullanılıyor. Tabelasında eski tarihi adı yazılıdır: “Elmas Hanım Konağı”

Bedestan

17. yüzyılda yaptılar. Kale duvarının surlarına bitişik sağlı-sollu 44 dükkan vardı. Üstü beşik tonozla kapatılmıştı. Bedestanı 1864 yılında onardılar, kapı sayısını yediye çıkarttılar. Sarraflar, antikacılar ve kuyumcular burada bulunuyorlardı. 1910 yılında Bedestan’ın üstünü açtılar. Günümüzde daha küçük kapasiteli esnaf ve tamirciler bulunmaktadır.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü

Saathane yöresindedir.
Süleymaniye Medresesi: 1813 yılında Haznedar Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Astsubay Orduevi

Eski Sümerbank’ın karşısındadır.
Frerler mektebi olarak yapılmıştır. 1938 yılında Tümen Komutanlığı Karargahı olarak da kullandılar. Geç Osmanlı Dönemi Rum yapılarından.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Atatürk Lisesi’nin karşısındadır.
Eski Şahinzade Remzi Bey Konağı. Belediye Konservatuvarı olarak da kullandılar. (Atatürk’ün 1924’de konuk edildiği ev)

Askerlik Şubesi

Eski İngiliz Konsolosluğu. İki katlı taş bina.

Samsun’un anıtları – Samsun Gezilecek Yerler

Onur Anıtı

Onur Anıtı - Samsun Gezi Rehberi

Atatürk Parkı’nın içindedir. Anıtı, Avusturalyalı heykeltıraş Hans Krippel yaptı. 15 Ekim1931 tarihinde Samsun’a getirdiler, 15 Ocak 1932 tarihinde açılış yaptılar. Yüksekliği kaidesiz 4.75 m. kaideli 8.85 m’dir. Atatürk’ün eli kılıcın kabzasında, yönü batıya doğrudur. Kaidenin yanındaki rölyeflerde cephane taşıyanlar, top arabası, Atatürk’ün etrafında toplanan köylü ve kentli halk temsilcileri tasvir edilmiştir. Kaidedeki yazının metni: “Vatanda milli mücadeleye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı. Bu heykel Samsun Vilayet halkı tarafından 29 birinci teşrin (ekim) tarihinde dikildi.”

İlkadım Anıtı

İlkadım Anıtı - Samsun Gezi Rehberi

Eski tütün iskelesinin olduğu yerdedir.

Anıt Atatürk’ün karaya ayak bastığı yere dikilmiştir. Anıtın bulunduğu yer dolgu alanı olduğundan 1919 yılındaki sahilden 250 m. içeridedir. Birinci anıt 1969 yılında Seçkin Vitel tarafından yapılan bir sütun idi. İkinci anıtı Hakkı Atamulu 1981 yılında yaptı. Üç insan figürü Atatürk’ü ve silah arkadaşlarından Refet Bele ile Kazım Dirik’i simgeler. Öteki iki figür de Üniversiteli kız ve erkeği tasvir eder. Kaidedeki yazının metni: “1919 senesi Mayısının 19. günü Samsun’a çıktım. -Gazi Mustafa Kemal”

Saat Kulesi

Saat Kulesi - Samsun Gezi Rehberi

Birinci kuleyi 1887 yılında II. Abdülhamit Dönemi’nde, bir Fransız mimar Ünye taşından yaptırdı. 1933 yılında yeni saat ithal ettiler. Eskisini Kavak’a gönderdiler. Kule 1943 depreminde hasar gördü, bir süre sonra tamamen yıktılar. İkinci kuleyi Mimar Kemal Taner 1977 yılında yaptırdı, İsviçre’den yeni saat ithal edilip monte edilince, öteki saat Lâdik’e gönderildi. İkinci kuleyi ilk modeline benzemediği için yıktılar, 2001 yılında yerine üçüncü kule yaptılar. Malzeme olarak da Lâdik andezit taşı kullandılar.

Yıldıray Çınar Heykeli

Yıldıray Çınar Heykeli - Samsun Gezi Rehberi

Heykel A.K.M. yakınlarındadır. Yıldıray Çınar 1940-2007 yılları arasında yaşamış, Çarşambalı ünlü bir Türk Halk Müziği sanatçısıdır. Samsun’da çok amaçlı bir kültür merkezine de “Yıldıray Çınar K.M.” adı verilmiştir.

Amazon Heykeli

Amazon Heykeli - Samsun Gezi Rehberi

Heykel Batı Park Amazonlar adasındadır. Heykeli, 2009 yılında Samsunlu ve Ankaralı 10 heykeltıraş yaptı. Bu heykel Amazon kraliçesi Hippolyte’i simgeler. Hippolyte’in antik Themiskyra (Terme’nin Gölyazı Köyü) kentinde yaşadığı rivayet edilir. Heykel, 12,5 m. yüksekliğinde, 4 m. genişliğinde ve 6 ton ağırlığındadır. Etrafındaki rölyeflerde Amazonların savaşları ve av sahneleri canlandırılmıştır.

Balıkçı Heykeli

Balıkçı Heykeli - Samsun Gezi Rehberi

Doğu Park’a doğru giden gezi yolu başında, deniz kenarında dev boyutlu balıkçı heykeli gezicilerin dikkatini çeker.

Anadolu Aslan Heykelleri

Anadolu Aslan Heykelleri - Samsun Gezi Rehberi

Amazon Adası’nda 2009 yılında yapılan dev boyutlu iki aslan heykeli ta uzaktan geçenlerin dikkatini çeker. Anıtkabir’dekiler model olarak alınmıştır, Anıtkabir’deki aslanların modeli de Hattuşa’daki (Boğazköy) aslan heykellerinden alınmıştır. Aslanlar 24 m. uzunluğunda, 8 m. eninde ve 11 m. yüksekliğindedirler. Merdivenle aslanların içinde ayağından kafasına kadar çıkıp manzara seyredebilirsiniz:

Yaşar Doğu Heykeli

Yaşar Doğu Heykeli - Samsun Gezi Rehberi

Heykeli İlkadım İlçesi Yaşar Doğu Parkı’nda yaptılar ve ziyarete açtılar (2014).

Samsun’da yeme içme ve gezi yerleri –

Samsun Gezilecek Yerler

Kurtuluş Yolu ve Tütün İskelesi (2009)

Cumhuriyet Meydanı’nın karşısındadır.

1919 yılındaki Tütün İskelesi şimdikinin 500 m. batısındadır. Cumhuriyet Meydanı’nın karşısına almak için bu bölgede geniş bir gezi alanı düzenlenmiştir. 400 x 45 m. boyutlarındadır. Bandırma Vapurunun iskele cephesi önünde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri simgelenmiştir. Atatürk Samsun’a 18 silah arkadaşıyla çıkmıştır. Rus Pazarı’nın girişi de bu alandadır. Ayrıca, bu alanda, Rum çetecilerle savaşmış olan Samsunlu gazi ve şehitlerin heykellerine de yer verilmiştir.

Atatürk Parkı

Eski Vilayetin bahçesinde eski bir mezarlığın yerinde kurulan bir parktır. 1924 yılında mezarlığı parka dönüştürdüler. Mezarlıklar şehirlerin kenarında kurulur. 12. yüzyılda Saathane Şehir merkezi, burası ise Kenar Semt idi.

Doğu Park

Buradaki bisiklet ve yaya parkurları, Sevgi Parkı ile Bandırma Vapuru arasındaki alandadır. Dolgu alanıdır. Samsunspor ve Belediye dinlenme tesisleri bu bölgededir. Doğu Park’ta her tür konsere elverişli anfitiyatro ve çeşitli spor sahaları da bulunmaktadır.

Sevgi Parkı

Doğu Park’ın batısındaki gezi alanıdır. “Sevgi Gölü” diye adlandırılan koy etrafında piknik masaları düzenlenmiştir, kafeteryalar da yer alır ayrıca. Sevgi Gölü yanında oluşturulan yapay şelale görülmeye değer.

Hayvanat Bahçesi

Sevgi Parkı’nda, demiryolu üst geçidinin ayağının yanı başında kurulmuştur. Hayvanat bahçesinde, aslan, kaplan, ayı, kurt gibi vahşi hayvanlar; koyun, keçi ve kümes hayvanları; zürafa ve bazı av hayvanları var.

Yeni Kordon

Yalova Gemisi ile Bandırma Vapuru arasında düzenlenen gezi yoludur. Bu bölgede, yaya ve bisiklet parkurları, kafeteryalar ve çay bahçeleri var. Burada fayton gezisi ile Yeşilyurt’a kadar gidip gelen vapur gezisi de yapılmaktadır.

Batı Park

Yelken Kulübü ile Güzel Sanatlar Kampüsü arasındaki alandır. Amazon Adası, çocuk parkı, balıkçı restoranları, Atlı Spor Kulübü tesisleri, ızgara yapmaya elverişli piknik alanları, yaya ve bisiklet parkurları bu bölgede yer alır. Deniz bisikleti ve kayık gezisi yapmaya elverişlidir. Go-kart pisti vardır.

Venedik Usulü Gezi Kanalı

2008 yılında, balıkçı restoranlarının bulunduğu koydan Kürtün çayı ağzına kadar uzanan bir gezi kanalı açtılar. Kanal bir ırmak görünümündedir, üzerinde 5 köprü var. Köprülerden Amazon Adasına geçilebilir.

Teleferik

Teleferikle, içinde anıt mezarların bulunduğu tümülüse çıkılır. Bu bölgenin adı “Amisos”tur. Amisos’ta motel, restoran, kafeterya ve mescit vardır. Mezar odaları ahşap bir yoldan yürüyerek gezilebilir. Amisos’a araba ile de gidilebilir.

Hasköy Meşe Tesisleri

Canik Belediyesi’nin işlettiği tesislerde moteller, piknik masaları, restoranlar, kafeteryalar, süs havuzları ve mescit var.

Çakırlar Korusu

Koruluk bir göl içerisindedir. Gölün içinde kazıklar üzerine monte edilmiş ahşap yollar yaptılar. Ziyaretçiler ahşap yollardan yürüyerek gölün içindeki koruluğu gezebilirler. Gölün ortasında içinde tavus kuşunun barındırıldığı bir çadır dikkat çekicidir. Gölün kenarında piknik yapmaya elverişli masalar, restoranlar ve kafeteryalar vardır.

Toptepe Seyir Kulesi

Toptepe Samsun’un doğusunda yer alır, kentin en yüksek tepesidir. Oraya yaya olarak ya da arabayla ulaşılabilir. Ziyaretçiler ahşap kuleye merdivenden çıkıp teleskopla Samsun’u seyredebilirler.

Kocadağ Piknik Yeri

Kocadağ’a Alanlı sapağından gidilir. T.V. kulesi yakınlarındadır öte yandan her yıl oraya topluca yürüyüş düzenliyorlar. Kocadağ’a yürüyerek çıkılır, belediye otobüsü ile dönülür. Yürüyüşe katılanlar topluca piknik yemeği yerler. Kocadağ yamaç paraşütü yapmaya da elverişlidir.

Asarağaç Piknik Yeri

Tekkeköy ile Kutlukent arasındaki ormanlık arazide yer alır. Piknik yerinde soğuk kaynak suları var. Yaz aylarında denize gitmeyen muhafazakar halkın uğrak yeridir.

Tekkeköy Arkeoloji Parkı

Fındıcak ve Çınarlı derelerinin kavşağında, Tekkeköy Mağaralarının yanı başında yer alır. Tekkeköy Arkeoloji Müzesi de bu parkın içindedir. Parkta piknik masaları ve barbekü ocakları var. Mescidi vardır. Parkta yazın müzik konserleri düzenliyorlar.

Samsun’un Şelaleleri – Samsun Gezilecek Yerler

  1. Canik Gölhan Şelalesi

  1. Tekkeköy Kabaceviz Şelalesi

Samsun’un alışveriş merkezleri – Samsun Gezilecek Yerler

Piazza Alışveriş Merkezi

Eski garajların yerinde inşa ettiler. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezidir. 4 katlıdır. Her katında mağazalar var. 4. kattaki restoranlar ve kafeteryaların yanında Playland oyun salonu, sinema salonları da vardır. Giriş katının Decathlon bölümünde spor malzemeleri satın alınabilir. Buz pateni de giriş katındadır. 4. katta bowling yapılıyor.

Yeşilyurt Alışveriş Merkezi

Atakum’dadır. Samsun’un ilk A.V.M.’sidir. 4 katlıdır. Sinema salonu var ve çeşitli kültürel etkinlikler yapıyorlar.

Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi

Cumhuriyet Meydanı’ndadır.

Eski Reji Sigara Fabrikası kapanınca B.Ş.B.’ye devrettiler. Eski binaları tamir ederek alışveriş merkezine dönüştürdüler. İçinde birçok mağaza, lokanta ve kafeterya var.

Lovelet Outlet A.V.M.

Canik ilçesinde, şehir çıkışında, Samsun-Kutlukent karayolu üzerindedir. Binaları iki katlıdır ve geniş bir alanı işgal ederler. Restoran ve kafeteryaların yanında sinema salonu gibi eğlence yerleri de var.

Makro A.V.M.

Samsun otogarı yanındadır. Birçok mağaza, restoran, kafeteryanın yanında sebze marketi de var. Bowling gibi eğlence yerleri de vardır.

Plaj ve kampingler –

Samsun Gezilecek Yerler

  • Mert Plajı: Mert Park yanında (2006)

  • Fener Plajı: Sheraton Oteli yanında

  • Bandırma Plajı: Bandırma Vapuru yanı

  • Atakum Sahil Plajı (ücretsiz)

  • Atakent Sahil Plajı (ücretsiz)

  • İncesu Apart Tatil Evleri ve Plajı

  • Altınkum Plajı ve Kamping yeri

  • Erenköy Kamping – 87

  • Mocamp – Kızılay Kamping (İncesu)

Sinemalar – Samsun Gezilecek Yerler

  • Konak Sineması: Gazi Caddesi

  • Samsun Oskar: Yeşilkent Kıran Mahallesi Kırgız Sokak No: 172

  • Cinemaximum: Atakum Yeşilyurt A.V.M.

  • Samsun Moonlight Sineması: Lovelet A.V.M.

  • Cinemaximum: Piazza A.V.M.

Tiyatrolar – Samsun Gezilecek Yerler

  • Devlet Tiyatrosu

  • Düş Oyuncuları

  • Gazi Sahnesi

Turistik oteller – Samsun Gezilecek Yerler

Anemon Hotel    Piazza A.V.M. yanı
Hilton Hotel    Tekkeköy Kerimbey Mahallesi
Sheraton Hotel    Atatürk Bulvarı Fener Plajı yanı
Amisos Hotel    Eski vilayet karşısı
Serra Hotel    Liman Kavşağı
Hotel Grand Asos    Atatürk Bulvarı 148
North Point Hotel    Atatürk Bulvarı 194
My House Hotel    Cumhuriyet Caddesi 50
Airport Resort Hotel    Tekkeköy Sapağı
Yıldızoğlu Hotel    Talimhane Caddesi: 13
Hotel Vidinli    Kazımpaşa Caddesi 4
Gloria Tibi Hotel    Bankalar Caddesi Ferah Sokak
Hotel Yafeya    Cumhuriyet Meydanı
Kent Hotel    Necip Bey Caddesi 14
Kuloğlu Hotel    Himaye-i Etfal Sokak 15
Kaya Oteli   Pazar Mahallesi Şeyh Hamza Sokak 9
Otel Bayram   Cumhuriyet Caddesi 26
Royal Hotel   Talimhane Caddesi: 26
Otel Altay   Meşrutiyet Sokak 5
Otel Necmi   Bedestan Sokak 6
Ceyhan Otel   Kazım Paşa Caddesi 42
Grand Desi Hotel   Necip Bey Caddesi 33
Sandıkçı Oteli   Pazar Mahallesi Meserret Sokak 23
Residence Hotel   Kazım Paşa Caddesi 5
Time Hotel   Pazar Mahallesi Telgrafhane Sokak 12
Otel Akça   Pazar Mahallesi Hastane Caddesi 4

Atakum’daki turistik oteller – Samsun Gezilecek Yerler

Grand de Luxe Amisos Hotel      Atatürk Bulvarı 83 Atakent
Marin Hotel      Atatürk Bulvarı 202 Mimar Sinan Mahallesi
For You Hotel      Adnan Menderes Bulvarı Alaçam Caddesi
Medikent Hotel      Güzelyalı Mahallesi Mediken Sokak 14
Otel Omtel      Atatürk Bulvarı
Kadırga Hotel      Atatürk Bulvarı 39 Çatalçam
Tuana Hotel      Körfez Mahallesi 5009. Sokak
Venn Boutique Hotel      Adnan Menderes Bulvarı 325
Blue Dolphin Hotel (Özel belgeli)   Atakum, Atatürk Bulvarı
Saral Apart Hotel   Cumhuriyet Mahallesi Kandilli c: 58

Samsun’un ilçelerindeki oteller – Samsun Gezilecek Yerler

Havza Ancere Termal Hotel      

Yakakent Hotel (Özel belgeli)

Ayvacık Legend Hotel (Özel belgeli)

Bafra Sevgi Hotel (Özel belgeli)

Dış Bağlantılar –

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’un Ören Yerleri – Samsun Büyükşehir Belediyesi

Samsun’un Müzeleri – Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Samsun Sinema Salonları – Beyazperde

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Samsun Biletleri

Samsun Gezilecek Yerler

Diğer başlıklar –

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Hakkında Bilgi

Samsun’un İlçeleri

——————————————————————–

Buradasınız: Anasayfa > Samsun Gezilecek Yerler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir